Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że za wypełnianie ankiet w sieci można otrzymać wynagrodzenie. Zadają sobie pytanie - ale jak to robić? Od czego zacząć?
W tym wpisie otrzymacie garść porad, które pomogą Wam odnaleźć się w świecie ankiet i zacząć przygodę z zarabianiem.
Wszystko zaczyna się od rejestracji, nie będę jednak tego opisywać, ponieważ informacje na temat rejestracji w poszczególnych panelach znajdziecie w innych wpisach.
Przyjmijmy, że już jesteś po rejestracji i na maila przychodzi pierwsza ankieta.
KIEDY NAJLEPIEJ WYPEŁNIĆ ANKIETĘ I NA JAKIM URZĄDZENIU?
Odpowiedź jest krótka - jak najszybciej. Niektóre ankiety są ważne przez krótki czas lub też grupa docelowa jest na tyle duża, że działa zasada "kto pierwszy ten lepszy". Im wcześniej klikniesz łącze tym większa szansa, że zostaniesz zakwalifikowany i otrzymasz wynagrodzenie. Nie zwlekaj! Dziś dużo paneli daje możliwość wypełniania ankiet na smartfonach, niektóre mają specjalne aplikacje. Aby być na bieżąco ściągnij aplikację i monitoruj maila aby nie przegapić swojej szansy.
Zwróć uwagę, że wiele ankiet wymaga dostępu do kamery, mikrofonu oraz najnowszej wersji Flasha.
JAK WYPEŁNIAĆ DŁUGĄ ANKIETĘ?
Najlepiej, abyś miał tyle czasu, by ankiety nie przerywać, mimo, że czasami może ona trwać nawet 45 minut. Niektóre łącza można kliknąć tylko raz, do innych ankiet można wracać. Jednak bywa, że po powrocie okazuje się, że badanie zostało już zamknięte. Wypełnienie ankiety na raty może więc okazać się stratą czasu, bo po wypełnieniu kawałka nie otrzymasz wynagrodzenia. Zwróć też uwagę, że niektóre ankiety są tylko na laptopy i PC. Nie ma więc sensu, aby otwierać łącza na smartfonie czy tablecie.
CZY JEST SCHEMAT WYPEŁNIANIA ANKIET?
Wiele osób twierdzi, że można oszukać ankiety tak, aby nie być z żadnej wyeliminowanym. Na dłuższą metę nie jest to opłacalne, bo może skończyć się nieprzyznaniem punktów a w najgorszym razie banem. Gdy odpowiedzi z kilku ankiet będą się znacznie różniły w miejscach, gdzie powinny być takie same - np. raz jesteś kobietą 28 lat a innym razem mężczyzną 46 lat - może okazać się, że zostanie to wychwycone. Najlepiej po prostu pisać prawdę. Oczywiście są grupy osób, które są szczególnie poszukiwane. Bardzo często szuka się osób, które nie są powiązane z branżą, której dotyczy badanie. Dodatkowo w cenie są osoby, które są po czterdziestce i wyżej, ponieważ młodych respondentów jest wiele a starszych często brakuje. Ważnym kryterium są również zarobki i wykształcenie.
Uważaj na pytania kontrolne! Nie wypełniaj ankiety na oślep, bo czasem pytanie brzmi "Tutaj zaznacz opcję numer dwa". To pozwala sprawdzić, czy jesteś skupiony na ankiecie i pytaniach.
Na końcu niektórych ankiet znajduje się "pytanie konkursowe", które jest podstawą do naliczenia punktów za całą ankietę. To banalne pytania w stylu co jest stolicą Polski lub polecenia typu "zaznacz czerwone okulary".
CZEMU ZOSTAŁEM WYELIMINOWANY I CZY DOSTANĘ WYNAGRODZENIE?
Zdarza się, że wszystkie miejsca w ankiecie są już zajęte lub też Twój profil nie odpowiada poszukiwanej grupie docelowej. Nie martw się. Wiele paneli przyznaje punkty w ramach rekompensaty za poświęcony czas. To zazwyczaj niewiele w porównaniu do wynagrodzenia ofiarowanego za pełne badanie, jednak nie pozostajesz z pustymi rękami.
SKĄD WIEM, ILE WARTA JEST ANKIETA?
W mailu z łączem najczęściej pojawia się informacja, ile ankieta jest warta i ile potrwa. W niektórych przypadkach informację taką otrzymasz już w czasie trwania ankiety. Zawsze po wypełnieniu możesz zalogować się na swój profil i sprawdzić, ile punktów zostało przyznane. Warto to monitorować i w razie nienaliczenia skontaktować się z pomocą techniczną panelu, która rozwiąże problem.
CO ZROBIĆ, BY DOSTAWAĆ WIĘCEJ ANKIET?
Upewnij się, że zaproszenia nie lądują w spamie oraz że profile w panelach są zawsze wypełnione w stu procentach. Dodatkowo loguj się do czasu do czasu, aby nie przegapić żadnego badania - czasem zdarza się, że zanim dostaniesz maila z łączem to badanie jest już dostępne w panelu - szybkie wypełnienie jak już pisałam zwiększa szansę w przypadku ankiet skierowanych do szerokiego grona respondentów.